عضو هیأت مدیره بانك ملی ایران اعلام كرد: بانك ملی ایران طی نه ماهه امسال، 115 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت كرده كه حدود 15 هزار میلیارد ریال آن صرف اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه شده است.

آقای عباس كمرئی در نشست خبری امروز با عنوان اینكه بانك ملی ایران برای ایجاد انضباط مالی در سال 91 برنامه‌ای را طراحی كرده گفت: با مدیریت نقدینگی و انضباط مالی، بدهی این بانك به بانك مركزی به شدت تقلیل یافته و این در حالی است كه تأمین مالی طرح‌های نیمه‌تمام و سرمایه در گردش آنها نیز همچنان توسط این بانك صورت گرفته است.
وی افزود: در بخش‌ تسهیلات قرض‌الحسنه 174 هزار فقره تسهیلات ازدواج به مبلغ پنج هزار و 700 میلیارد ریال، دو هزار فقره تسهیلات درمان به ارزش 32 میلیارد ریال و 33 هزار فقره تسهیلات خود اشتغالی و مشاغل خانگی به مبلغ یك هزار و 700 میلیارد ریال پرداخت شده است.
آقای كمرئی با اشاره به عملكرد مطلوب بانك ملی ایران در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ابراز داشت: بانك ملی ایران بیش از منابع قرض‌الحسنه پس‌‌انداز خود - به میزان 107 درصد - تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت كرده و با توجه به دستورالعمل بانك مركزی این نسبت باید به 100 درصد كاهش یابد كه این بانك نیز موفق شده هم نیازهای قرض‌الحسنه مردم را تامین كند و هم نسبت 107 درصد را به 103 درصد تقلیل دهد.
وی با عنوان اینكه رتبه اول پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه در سیستم بانكی متعلق به بانك ملی ایران است، یادآور شد: با توجه به لزوم تقلیل نسبت پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه، بانك ملی ایران از محل وصولی اقساط و افزایش منابع پس‌انداز، سوای كاهش نسبت 107 درصدی، حدود 15 هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه نیز پرداخت كرده است.
فروش 8150 میلیارد ریال اوراق مشاركت
آقای كمرئی با اشاره به فروش اوراق مشاركت توسط این بانك ظرف نه ماهه امسال گفت: بانك ملی ایران در این مدت برای 5 طرح مربوط به وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها، بالغ بر هشت هزار و 150 میلیارد ریال اوراق مشاركت فروخته است.
وی پرداخت بالغ بر دو هزار و 800 میلیارد ریال تسهیلات بهسازی مسكن روستایی به 24 هزار و 713 نفر را ظرف نه ماهه امسال مورد اشاره قرار داد و افزود: در این مدت 10 هزار فقره تسهیلات نوسازی بافت فرسوده شهری به ارزش یك هزار و 600 میلیارد ریال، یك هزار و 540 فقره تسهیلات مسكن مهر به مبلغ 510 میلیارد ریال و هشت هزار فقره تسهیلات نوسازی خودروهای فرسوده به ارزش دو هزار و 497 میلیارد ریال توسط بانك ملی ایران پرداخت شده است.
استمهال و تعیین تكلیف بدهی 9143 پرونده
عضو هیأت مدیره بانك ملی ایران با اشاره به ظرفیت‌های بند 28 و 29 قانون بودجه برای استمهال بدهی بدهكاران گفت: بر اساس بند 28 قانون بودجه سال 91، چهار هزار و 763 پرونده به ارزش بالغ بر 12 هزار میلیارد ریال تعیین تكلیف شد كه بدهكاران می‌توانند بدهی خود را حداكثر ظرف پنج سال و در 60 قسط بپردازند.
وی افزود: بر اساس بند 29 قانون بودجه سال 91، یك هزار و 563 پرونده به ارزش بالغ بر 18 هزار میلیارد ریال تعیین تكلیف و استمهال شده كه عملیات اجرایی آن از آبان ماه آغاز گردیده است.
آقای كمرئی اضافه‌ كرد: همچنین بر اساس مواد 14 و 16 بسته سیاستی و نظارتی بانك مركزی، دو هزار و 817 پرونده بدهی به مبلغ 10 هزار میلیارد ریال تعیین تكلیف شده است.
بررسی 24 طرح برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی
وی در خصوص عملكرد بانك ملی ایران در مورد معرفی طرح‌های واجد شرایط به صندوق توسعه ملی گفت: در حال حاضر 24 طرح در دست بررسی و اقدام قرار دارد كه دو طرح آن پس از اخذ مصوبه به صندوق معرفی و كار آن از نظر بانك ملی ایران پایان یافته است.
عضو هیأت مدیره بانك ملی ایران افزود: ارزش این دو طرح بالغ بر 304 میلیون یورو، یك میلیون و 280 هزار پوند و حدود 77 میلیون ین ژاپن می باشد.
وی در مورد وضعیت طرح‌های استفاده كننده از فاینانس چین ابراز داشت: در این بخش چهار طرح در هیأت مدیره بانك ملی ایران در حال بررسی است كه یك طرح آن پس از اخذ مصوبه به بانك مركزی معرفی شده و سه طرح دیگر در دست رسیدگی است.
احداث و نوسازی 14 مدرسه توسط بانك ملی ایران
آقای كمرئی در ادامه نوسازی و احداث 14 مدرسه در نقاط محروم و آمادگی برای پرداخت 150 میلیارد ریال كمك مالی جهت آزادی زندانیان جرایم غیر عمد را از فعالیت‌های شاخص بانك ملی ایران در حوزه امور فرهنگی، آموزشی و اجتماعی عنوان كرد.
آ‎غاز روند نزولی مطالبات معوق ظرف یك ماهه اخیر
وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در بانك ملی ایران جهت كاهش مطالبات معوق ابراز داشت: با برنامه‌ریزی صورت گرفته بررسی پرونده‌های مطالباتی ادارات امور شعب بانك ملی ایران میان چهار عضو هیأت مدیره این بانك تقسیم شده و پرونده‌ها در قالب كارگروه ویژه در محل مورد بررسی قرار می‌گیرد و تصمیمات لازم گرفته می‌شود كه در نتیجه ظرف یك ماه اخیر، نسبت مطالبات معوق بانك رو به كاهش گذاشته است.
روند رو به نزول بدهی‌های بانك ملی ایران به بانك مركزی
آقای كمرئی نسبت بدهی‌های بانك ملی ایران به بانك مركزی را در حال حاضر به مراتب كمتر از سال‌های قبل دانست و اظهار داشت: اولویت امسال بانك ملی ایران، ایجاد نظم و انضباط مالی و كاهش بدهی به بانك مركزی بوده كه عملكرد بانك ملی ایران در این رابطه مطلوب بوده است.
وی در پایان این نشست رشد سپرده‌های مؤثر بانك ملی ایران ظرف نه ماهه امسال را 25 درصد و رشد مجموع سپرده‌های ریالی این بانك را 21 درصد عنوان كرد و افزود: این امر نشانگر اقبال مردم به بانك ملی ایران است.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 17 دی 1391    | توسط:    |    |
نظرات()