نیوزبانک- رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، از ثبت سردر بانک ملی شعبه مرکزی تبریز در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، از ثبت سردر بانک ملی شعبه مرکزی تبریز در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری نیوزبانک، تراب محمدی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: قدمت این بنا که هم اکنون به عنوان بانک ملی مرکزی مورد استفاده قرار می گیرد به دوره پهلوی می رسد.
  
 
وی با اشاره به ویژگی های خاص اثر، کاشی کاری منحصر به فرد بنا که از لوگوی بانک ملی و طرح های اسلیمی ایرانی- اسلامی اقتباس شده را از جمله ویژگی های مورد توجه و کم نظیر در آن برشمرد.
 
  
محمدی ارتفاع زیاد بنا و همچنین رعایت قرینگی را از خصوصیات بارز اثر خواند و خاطرنشان کرد: استفاده از پله های سنگی در ورودی مجموعه که در چارچوب عظمت دهی به بنا به کار رفته از سایر خصوصیات بارز بانک ملی تبریز به شمار می رود.
 
 
رییس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی آذربایجان شرقی، معماری ساختمان را با فرم کلی مکعب مستطیل عنوان کرد که از سمت وجه کوچک آن روی زمین قرار گرفته و افزود: از موارد استفاده شده در بنای بانک ملی می توان به پله، نرده، آسانسور ویژه معلولان و بازشوهای بانک اشاره کرد.
 
  
محمدی با اشاره آسیب های وارد شده به این اثر گفت: طراحی و ساخت آسانسور ویژه معلولان، نصب دوربین های مدار بسته بانک روی سردر و ترک های مویی روی کاشیکاری در اثر نفوذ رطوبت از جمله آسیب های انسانی و طبیعی هستند که به این بنا وارد شده اند.
 
  
وی وضعیت کنونی بنا را سالم و پابرجا اعلام کرد و افزود: مرمت های مورد نیاز به تدریج و با ثبت ملی این اثر، به منظور جلوگیری از تخریب و یا آسیب های احتمالی انجام خواهد شد.

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 مهر 1391    | توسط:    |    |
نظرات()